تبلیغات
آخرین شب آذر - مطالب هفته چهارم مرداد 1394

داستان عزرائیل
ن : اشکان عظیمی ت : چهارشنبه 28 مرداد 1394 ز : 01:59 ب.ظ

چند وقتی بود در بخش مراقبت های ویژه یک بیمارستان معروف، بیماران یک تخت بخصوص در حدود ساعت ۱۱ صبح روزهای یکشنبه جان می سپردند و این موضوع ربطی به نوع بیماری و شدت وضعف مرض آنان نداشت.

این مسئله باعث شگفتی پزشکان آن بخش شده بود به طوری که بعضی آن را با مسائل ماورای طبیعی و بعضی دیگر با خرافات و ارواح و اجنه و موارد دیگر در ارتباط می دانستند.

کسی قادر به حل این مسئله نبود که چرا بیمار آن تخت درست در ساعت ۱۱ صبح روزهای یکشنبه می میرد.

به همین دلیل گروهی از پزشکان متخصص بین المللی برای بررسی موضوع تشکیل جلسه دادند و پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر بالاخره تصمیم بر این شد که در اولین یکشنبه ماه، چند دقیقه قبل از ساعت ۱۱ در محل مذکور برای مشاهده این پدیده عجیب و غریب حاضر شوند.

در محل و ساعت موعود، بعضی صلیب کوچکی در دست گرفته و در حال دعا بودند، بعضی دوربین فیلمبرداری با خود آورده و

دو دقیقه به ساعت ۱۱ مانده بود که « پوکی جانسون‌» نظافتچی پاره وقت روزهای یکشنبه وارد اتاق شد. دوشاخه برق دستگاه حفظ حیات ( Life support system) را از پریز برق درآورد و دوشاخه جاروبرقی خود را به پریز زد و مشغول کار شد !!!

 
مرتبط با : داستان های ساندویچی
.:: نظرات ::.


نوشتن به روایت ریموند کارور
ن : اشکان عظیمی ت : دوشنبه 26 مرداد 1394 ز : 10:36 ب.ظ

آموخته ام صبور باشم

ریموند کارور

ترجمه : حسین عیدی زاده

در نوشته زیر ریموند کارور، یکی از بهترین داستان‌کوتاه‌نویسان معاصر از عادات خود در داستان نویسی می گوید، از اینکه بارها و بارها داستان‌هایش را اصلاح می‌کند. ریموند کارو(1938،  1988) نویسنده و شاعر آمریکایی یکی از نویسندگان مطرح قرن بیستم و  از جمله افرادی بود که در تجدید حیات داستان کوتاه در دهه 1980نقش اساسی داشت.مرتبط با : آموزش داستان نویسی
برچسب ها : ریموند کارور . درس نویسندگی . نوشتن به روایت کارور-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


فراخوان دومین دوره " جایزه داستان تهران "
ن : اشکان عظیمی ت : دوشنبه 26 مرداد 1394 ز : 12:29 ب.ظ


مرتبط با : فراخوان های ادبی
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


داستان کوتاه از هاروکی موراکامی
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 05:43 ب.ظ
مواجهه با دختر صد در صد دلخواه در یک صبح زیبای آپریل
هاروکی موراکامی
ترجمه عزیز حکیمی

+ فایل mp3 داستان

در یک صبح زیبای اپریل، در یک خیابان تنگ در محله ثروتمند هاروجوکویِ توکیو از کنار دختر صددرصد دلخواهم گذشتم. راستش، این دختر چندان زیبا نیست. به هیچ وجه چنگی به دل نمی‌زند. لباس‌ پوشیدنش هم چیز خاصی نیست. انتهای موهای پشت سرش، احتمالا به دلیل بالش ناجور، خم شده و از حالت افتاده. چندان جوان هم نیست؛ باید حداقل نزدیک به سی سال داشته باشد و با معیارهای اصولی زبان حتی‌ دیگر نمی‌شود به او «دختر» گفت.  با این همه، از پنجاه قدمی می‌دانم که او دختر صددرصد دلخواه من است. به محض آن که چشمم به او می‌افتد، غرشی در سینه‌ام می‌شنوم و دهانم مثل بیابان باران ندیده خشک می‌شود


مرتبط با : داستان کوتاه نویسندگان خارجی
برچسب ها : هاروکی موراکامی . داستان کوتاه-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


آغاز نوشتن
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 02:50 ب.ظ

هفت قاعده برای آغاز داستان نویسی

محمدحسن شهسواریمهم‌ترین چیزی که در سال‌های رفت و آمد با نویسندگان فراگرفتم این است که مشکل اصلی نویسندگانی که در آغاز راه هستند، استعداد نیست، بلکه اعتماد به نفس است. ممکن است بعدها که اعتماد به کار و توانایی‌های نویسنده شکل گرفت، نویسنده‌ی با استعدادتر از همگنانش پیشی بگیرد اما در آغاز راه، استعداد اهمیت چندانی ندارد اگر نویسنده نتواند بر مشکل خودکم‌بینی‌اش غلبه کند.
قاعده‌هایی که در ادامه خواهم آورد ممکن است برای نویسندگانی که در آغاز راه نوشتن هستند (و ای بسا برای نویسندگان باتجربه وقتی می‌خواهند داستانی جدید را آغاز کنند) راهگشا باشد. از آن جایی که همواره اعتقاد داشتم تجربه‌اندوزی از گذشتگان، سنگ بنای پیشرفت است و قرار نیست همواره چرخ را خودمان اختراع کنیم، مباحثی که در ادامه خواهم آورد، علاوه بر تجربیات شخصی‌ام، بیشتر از کتاب بسیار کاربردی «اگر می‌توانید حرف بزنید پس حتما می‌تواند بنویسید» نوشته‌ی «ژول سالزمن»، ترجمه‌ی «فرنوش جزینی»، انتشارات امیرکبیر آورده‌ام. البته بدون شک نظر شخصی خودم را هم دخالت داده‌ام.
مرتبط با : آموزش داستان نویسی
برچسب ها : آموزش داستان نویسی-محمدحسن شهسواری . هفت قاعده برای آغاز داستان نویسی-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


داستان کوتاه از بی تا ملکوتی
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 01:58 ب.ظ
حفره
سایه‌اش روی دیوار تاب می‌خورد. می‌رقصد. کمرباریکش را می‌چرخاند. سایه‌اش افتاده است روی دیوار. پرده را می‌کشم. سایه روی دیوار پررنگ می‌شود. دست‌هایش لاغر است و کشیده. وقتی آنها را می‌آورد بالا، پرنده‌ای بزرگ می‌شود. با حرکتی دوار دست‌ها را حرکت می‌دهد و هر بار شکلی دیگر روی دیوار نقش می‌بندد. نگاهش می‌کنم. دو رشته موی سیاه را که آبی می‌زند، بافته و سر هر کدام کشی بسته بایک نگین بدلی. اما نگین آویخته میان گودی گردنش، فیروزه است؛ فیروزه اصل بدخشان. دور خود می‌چرخد و دو طناب دو سویش به دور گردن و فیروزه می‌پیچند و باز با چرخشی دیگر باز می‌شوند ....
مرتبط با : داستان کوتاه نویسندگان ایرانی
برچسب ها : بی-بی تا ملکوتی . داستان کوتا . داستان ایرانی .-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


داستان کوتاه از هاروکی موراکامی
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 01:23 ب.ظ

قضیه ی غیب شدن فیل

وقتی که فیل از فیل‌خانه شهرمان غیب شد، قضیه را در روزنامه خواندم. آن روز صبح ساعت کوکی‌ام مثل همیشه راس شش و سیزده دقیقه بیدارم کرد. رفتم به آشپزخانه، برای خودم قهوه و نان برشته درست کردم، رادیو را روشن کردم، روزنامه را روی میز آشپزخانه پهن کردم و در حالی که آن را می‌خواندم به خوردن نان برشته و نوشیدن قهوه‌ام ادامه دادم.  من یکی از آنهایی هستم که روزنامه را از اول تا آخرش به همان ترتیب می‌خوانند و به همین دلیل کمی طول کشید تا به قضیه غیب شدن فیل برسم.  صفحه اول پر بود از گزارشهایی در مورد امور دفاع استراتژیک و اصطکاک‌ها در تجارت با امریکا و بعد از آن اخبار ملی، سیاست بین‌المللی، صفحه اقتصادی، بخش نامه به سردبیر، معرفی کتاب، آگهی‌های املاک، گزارش‌های ورزشی و بالاخره اخبار محلی ....
مرتبط با : داستان کوتاه نویسندگان خارجی
برچسب ها : هاروکی موراکامی . قضیه غیب شدن فیل . داستان کوتاه . داستان کوتاه از نویسندگان آسیایی-ادبیا جهان . عزیز حکیمی-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


معرفی رمان طلا بازی نوشته امیرحسین شربیانی
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 12:09 ب.ظ
در سال‌های اخیر بیشتر رمان‌نویسانِ جوان و کم‌ تجربه ترجیح می‌دهند فضای داستانی خود را در فضاهای خلوت و بسته‌ای بسازند که امکانِ کارگردانی کردن‌اش ساده‌تر به نظر می‌رسد. این مولفه زمانِ نسبتا طولانی‌ای‌ست که گریبانِ برخی نویسنده‌گانِ رمان‌اولی را گرفته است. برای همین مثال‌های نقضِ آن برای مخاطبانِ پیگیرِ ادبیاتِ ایران جذاب به نظر می‌رسد. رمانِ «طلابازی» نوشته‌ی امیرحسین شربیانی سعی کرده کمی خطرپذیر باشد و فضاها و الگوهای زیستی متعددی را در متنِ خود تجربه کند.
مرتبط با : معرفی کتاب
برچسب ها : طلا بازی . رمان ایرانی . داستان ایرانی . امیرحسین شربیانی . نشر چشمه-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


داستان کوتاه از ریحانه نامدار
ن : اشکان عظیمی ت : جمعه 23 مرداد 1394 ز : 10:52 ق.ظ

1

دکتر ملحفه را از روی صورت مادربزرگ کنار زد. پیرزن به طرز مسخره ای راضی به نظر می رسید.

مرگ توی این چند سالِ آخر آنقدر تکه تکه و آرام آرام از او کنده بود که مُردنش، امروز، نیم ساعت بعد از آخرین حمام، در این لباس چیت گلدار، درکنار استکان چایِ نیم خورده، به رفتاری پیش پا افتاده و عادتی روزمره شبیه بود تا نیستی ابدی.

 
مرتبط با : داستان کوتاه نویسندگان ایرانی
برچسب ها : ریحانه نامدار . داستان کوتاه ایرانی .-
ادامه مطلب
.:: نظرات ::.


 
 

Powered By mihanblog.com Copyright © by http://lilac.mihanblog.com
This Themplate  By